Canopus Vintage Snare Wire 14" Chrome-Plated for Zelkova Snare Drum - CPSL-ZL14NP
Product image 1
Description
These Canopus Vintage Series Chrome Plated snare wires are custom-tailored for your 14" Canopus Zelkova Snare Drum.
Finally, Canopus decided on core thickness of 0.5 mm, a spiral diameter of 1.35mm and a pitch of 3.4 mm, as well as an end plate thickness of 0.5mm. Canopus Vintage Series Chrome-Plated snare wires come with a standard 20 strand, unless specified otherwise.
Chrome plating gives these wires a slightly brighter response.
Features
  • For 14" Snare Drums
  • 0.5mm thick Brass End Plate
  • Vintage Wire 20 Strand
  • Chrome-Plated
  • For Zelkova Snare Drum Only
Click here to see our entire Canopus accessory collection.
For more information click here.
Rubix Drums are the proud Distributors of Canopus Drums, Hardware & Accessories in the UK.
Worldwide Shipping Available.
Description
Features
  • For 14" Snare Drums
  • 0.5mm thick Brass End Plate
  • Vintage Wire 20 Strand
  • Chrome-Plated
  • For Zelkova Snare Drum Only
Worldwide Shipping Available.
-65%
  • For 14" Snare Drums
  • 0.5mm thick Brass End Plate
Canopus Vintage Snare Wire 14" Chrome-Plated for Zelkova Snare Drum - CPSL-ZL14NP | Rubix Drums