Canopus Vintage Snare Wire 10" Chrome Plated - CPSL-10NP
Product image 1
Description
Canopus Vintage Series snare wires are custom-tailored for your 10" Snare Drum.
Finally, Canopus decided on core thickness of 0.5 mm, a spiral diameter of 1.35mm and a pitch of 3.4 mm, as well as an end plate thickness of 0.5mm. Canopus Vintage Series snare wires come with a standard 20 strand, unless specified otherwise.
Chrome plating gives these wires a brighter tone than the Dry range.
Features
  • For 10" Snare Drums
  • 0.5mm thick Brass End Plate
  • Vintage Wire 20 Strand
  • Chrome-Plated
Click here to see our entire Canopus accessory collection.
For more information click here.
Rubix Drums are the proud Distributors of Canopus Drums, Hardware & Accessories in the UK.
Worldwide Shipping Available.
Description
Features
  • For 10" Snare Drums
  • 0.5mm thick Brass End Plate
  • Vintage Wire 20 Strand
  • Chrome-Plated
Worldwide Shipping Available.
-65%
  • For 10" Snare Drums
  • 0.5mm thick Brass End Plate
Canopus Vintage Snare Wire 10" Chrome Plated - CPSL-10NP | Rubix Drums