Remo 22″ Drum Muffling System - HK-MUFF-22
Product image 1
The Bass Drum Muffling System offers various size muffles and a flexible holding system to partially muffle Bass drums without interfering with tuning or full drum head vibration. Designed in conjunction with Dave Weckl, the Adjustable Bass Drum Muffling System includes one tube-shaped pillow available in 3 different sizes, held in place with 3 adjustable aluminum "C" clamps that attach to the bottom of your Bass drum shell with Velcro®. With the muffling system being independent of the actual drum head you can further customize your sound by exploring any combination of Bass drum heads Remo has to offer. Recommended for bass drum diameters: 18", 20" and 22"
-65%
Description