Canopus Vintage Snare Wire 13" Dry - CPSL-13DR
Product image 1
Description
Canopus Vintage Series Dry snare wires are custom-tailored for your 13" Snare Drum.
Finally, Canopus decided on core thickness of 0.5 mm, a spiral diameter of 1.35mm and a pitch of 3.4 mm, as well as an end plate thickness of 0.5mm. Canopus Vintage Series Dry snare wires come with a standard 20 strand, unless specified otherwise.
These dry wires are crisp and responsive without too much spread.
Features
  • For 13" Snare Drums
  • 0.5mm thick Brass End Plate
  • Vintage Wire 20 Strand
  • Dry
Click here to see our entire Canopus accessory collection.
For more information click here.
Rubix Drums are the proud Distributors of Canopus Drums, Hardware & Accessories in the UK.
Worldwide Shipping Available.
Description
Features
  • For 13" Snare Drums
  • 0.5mm thick Brass End Plate
  • Vintage Wire 20 Strand
  • Dry
Worldwide Shipping Available.
-65%
  • For 13" Snare Drums
  • 0.5mm thick Brass End Plate